Yemek ile ilgili 40 Hadis

hadis

Yemek ile ilgili 40 Hadis’te Peygamberimiz (s.a.v) hayatımızın diğer alanlarında olduğu gibi,yeme-içme konusunda da bizlere tavsiyelerde bulunuyor.

 1. Biriniz yemek yerken: ‘Bismillah’ desin; başta söylemeyi unutursa hatırladığı an: ‘Başında da sonunda da Bismillah’ desin. (Ebu Davud, Tirmizi)
 2. Biriniz yemek yediği zaman sağ eliyle yesin, içeceğinde de sağ eliyle içsin; çünkü şeytan sol eliyle yer ve sol eliyle içer. (Müslim, Ebu Davud, Tirmizi)
 3. Sol el ile yemeyiniz; çünkü şeytan, sol el ile yer. (Müslim)
 4. Biriniz yemek yerken tabağın ortasından yemek yemesin. Kenarından yesin; çünkü bereket yemeğin ortasına iner. (Ebu Davud ve Tirmizi)
 5. Biriniz yemek yerken bir parçası yere düşerse onu alıp üzerine bulaşanı giderip yesin. Şeytana bırakmasın. (Tirmizi, İbni Mace)
 6. Biriniz yemek yediğinde elini yalamadan ya da yalatmadan silmesin. (Buhari, Müslim, Ebu Davud)
 7. Biriniz yemek yediğinde parmaklarını yalasın. Çünkü bereketin bunların hangisinde olduğunu bilemezsiniz. (Müslim)
 8. Kim bir tabakta yemek yiyip de sonra o tabağı temizlerse, o tabak onun için istiğfar eder. Yani o kimsenin günahlarının bağışlanmasını ister. (Tirmizi)
 9. Peygamber Efendimiz üç parmağıyla yemek yer ve parmaklarını yalamadıkça elini mendile silmezdi. (Müslim ve Ebu Davud)
 10. Yemeği ayrı ayrı değil, birlikte yiyiniz; çünkü bereket toplulukla beraberdir. (İbni Mace)
 11. Ömer İbni Ebu Seleme radiyallahü anh anlatıyor: ‘Resulüllah Efendimiz bana şöyle buyurdu: ‘Besmele çek, sağ elinle ye! Hep önünden ye!’ (Buhari, Müslim)
 12. Resulüllah Efendimizin yanında bir adam çok yediğinden dolayı geğirdi. Resulüllah Efendimiz: ‘Geğirmeyi kes! Dünyada en çok doyanlar kıyamet günü en uzun süre aç kalacaklardır’ buyurdu. (Tirmizi, İbni Mace)
 13. Resulüllah Efendimiz yemekte hiçbir kusur aramazdı. İştahı varsa yer, canı çekmiyorsa yemezdi. (Buhari, Müslim, Ebu Davud)
 14. Resulüllah Efendimiz yemeğini bitirince şöyle dua ederdi: ‘Bizi doyuran, bizi sulayıp kandıran ve bizi Müslümanlardan olmamızı sağlayan Allah’a hamdolsun.’ (Buhari, Ebu Davud, Tirmizi)
 15. Bir kimse yemek yedikten sonra: ‘Bana bu yemeği yediren, sonucu etkileyecek bir güç ve kudretim olmaksızın onu bana nasip eden Allah’a hamdolsun’ derse geçmiş günahları bağışlanır. (Ebu Davud, Tirmizi)
 16. Resulüllah Efendimiz bir şey yiyip içtiğinde: ‘Doyuran ve sulayan, yedirip içirdiği şeyleri kolayca boğazdan geçirip hazmettiren ve onlara bir çıkış yolu yaratan Allah’a hamdolsun.’ buyururdu. (Ebu Davud, Tirmizi)
 17. Her kim elinde yemek bulaşığı ve kokusu varken yatıp uyursa ve bu yüzden başına bir iş gelirse kendisinden başkasını suçlamasın. (Tirmizi)
 18. Enes radiyallahü anh diyor ki: ‘Peygamber Efendimiz ölünceye kadar yemek masasında yemek yememiştir. Yine o, ölünceye kadar yumuşak beyaz ekmek de yememiştir.’ (Buhari)
 19. Allah bir şey yiyip içtikten sonra kendisine hamdeden kimseden razı olur. (Müslim, İbni Mace, Tirmizi)
 20. Sirke ne güzel katıktır. (Müslim, Tirmizi, Ebu Davud)
 21. Bir kişinin yiyeceği iki kişiye, iki kişinin yiyeceği dört kişiye, dört kişinin yiyeceği de sekiz kişiye yeter. (Müslim, Tirmizi, İbni Mace )
 22. Allah’ın en çok sevdiği yemek, üzerinde ellerin çoğaldığı yemektir. (Taberani)
 23. Namaz, yemek veya başka bir sebeple geciktirilemez. (Ebu Davud)
 24. Resulüllah Efendimizin yemek için uzun zaman ayırıp bir yere dayanarak yemek yediği asla görülmemiştir. Yürürken de hiçbir kimse onu arkasından takip edip gitmezdi. (Buhari, İbni Mace)
 25. Biriniz müslüman kardeşinin yanına girip de, kendisine yemek yedirdiği zaman, ondan yesin. Onun hakkında bir şey sormasın. İkram ettiği suyu da içsin, hakkında bir şey sormasın. (Ahmed)
 26. Rahman olan Allah’a kulluk yapın! Yemek yedirin! Bol selam verin ki selametle cennete giresiniz! (Tirmizi, İbni Mace)
 27. Selamı yaygınlaştırın! Yemek yedirin ve savaşlarda kâfirlerin başlarını uçurun ki cennetlere varis olasınız. (Tirmizi, İbni Mace)
 28. Birinizin akşam yemeği hazır olur ve akşam namazı vakti de girerse, yemek işini bitirmeden namaza kalkmasın.’ (Ebu Davud )
 29. Resulüllah Efendimiz iki yerde yemek yemeyi yasakladı: 1- İçki içilen bir sofrada yemek yemek, 2- Kişinin karnı üzerinde yüzükoyun yatarak yemek yemesi. (Ebu Davud, İbni Mace)
 30. Biriniz yemeğe davet edildiği zaman gitsin; şayet oruçluysa yemek sahibine dua etsin; oruçlu değilse yesin. (Müslim, Ebu Davud)
 31. Bir davete çağrılan kimse hemen icabet etsin, orada dilerse yer dilerse yemez. (Müslim, İbni Mace, Ebu Davud)
 32. Bir davete çağrılıp da gitmeyen kimse Allah ve Resulüne isyan etmiştir. Kim de çağrılmaksızın bir davet edilen yere girerse hırsız olarak girmiş, yağma yaparak çıkmış olur. (Ebu Davud)
 33. Yemeklerin en kötüsü zenginlerin çağrılıp da fakirlerin çağrılmadığı düğün yemeğidir. Davete gelmeyen kimse Allah ve Resulüne karşı gelmiştir. (Buhari, Ebu Davud)
 34. Kâfir yedi bağırsak dolduracak kadar yer mümin ise tek bağırsak dolduracak kadar yer. (İbni Mace, Müslim)
 35. Resulüllah Efendimiz başkalarıyla birlikte hurma yerken ikişer üçer yemeyi yasakladı ve: ‘Sofradakiler izin verirse o başka’ buyurdu. (Buhari, Müslim, Ebu Davud)
 36. Bir evde hurma yoksa o evin halkı aç gibidir. (Müslim, Ebu Davud, Tirmizi)
 37. Enes Bin Malik radiyallahü anh diyor ki: ‘Resulüllah Efendimizin yemek kabı içerisinde kabağı araştırdığını gördüm. Bu yüzden kabağı severim. (İbni Mace, Ebu Davud)
 38. Resulüllah Efendimize etler içerisinde ön but daha sevimliydi. Fakat et ve etli yemekleri çok az bulurdu. Etlerin içerinde ön kolu daha kolay piştiği için severdi. (Tirmizi)
 39. Peygamber Efendimiz ayakta su içmeyi ve yemek yemeyi yasaklamıştır. (Bezzar ve Ebu Yala)

 

 1. Dişlerin arasında kalan yemek kırıntıları dişleri zayıflatır. (Taberani)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir