Peygamberimiz (s.a.v)in Sevdiği Yemekler

peygamber-efendimizin-sevdigi-yiyecekler

Peygamberimiz (s.a.v)in Sevdiği Yemekler:

Resulullah (sav) hiçbir yemek ayırmazdı. O anda yemek istemediği şeyi kötülemez, sadece yememekle yetinirdi. Ancak Peygamber Efendimizin en sevdiği sebze yemeği kabak tı. Ayrıca etli yemekler için övgü ile sözetmiştir.

Bir terzi yaptığı yemeğe Resulullah’ı davet etti. Yemeğe Resulullah ile ben de gittim. Yemek sahibi Resulullah’a arpa ekmeği ile içinde pastırma ve kabak olan bir çorba ikram etti. Ben Resulullah’ı tabağın kenarından kabakları ayırırken gördüm. Artık o günden sonra kabak sevmekteyim.

“Ya Aişe, tencereye fazla kabak koyun. Zira kabak kalbi takviye eder.” (Fevaid)

“Et, dünya ve ahiretin en üstün yemeğidir. O, kulağın işitmesini artırır. Eğer, Rabbimden her gün et yemeği nasip etmesini isteseydim nasip ederdi.”

Hz. Aişe (ra) Peygamberimiz (sav)’in sevdiği yiyeceklerle ilgili şunları söylemiştir:

“Tatlı ve balı severlerdi.”

“Hazreti Peygamberin katık olarak yediği yemeklerin bir kısmı şöyle sıralanabilir: Koyunun ön kolu ve sırt eti, pirzola, kebap, tavuk, toy kuşu, et çorbası, tirit, kabak, zeytinyağı, çökelek, kavun, helva, bal, hurma, pazı, anber balığı…”

Hz. Aişe (ra) ek olarak şunları bildirmiştir:

“Kavun, karpuzu yaş hurma ile yerlerdi.”

Hz. Cabir (ra)’den:

“Taze hurma ve kavun çok yerlerdi ve ‘bunlar güzel meyvedir’ derlerdi.”

“Hiçbir zaman bir yemeği yermemiştir. Hoşuna giderse yer gitmezse yemezdi. Hoşlanmadığında da bir başkasına kötülemezdi.”

Peygamber Efendimizin sevdiği bazı yiyecekler için söylediği sözlerden bir kısmı ise şöyledir:

“Etin en güzel yeri sırt etidir.”

“Sirke ne güzel katıktır”

“Mantar kudret helvasıdır.”

“Sinameki ve sennut (tereyağ tulumuna konulan bal) yemeye devam ediniz. Çünkü bu iki şeyde samdan (ölümden) başka her hastalıktan şüphesiz şifa vardır.”

“Zeytinyağını yiyiniz ve kullanınız. Çünkü bu yağ mübarektir.”

Hz. Muhammed, sarımsaklı yemekleri yemez, yenmesini de tavsiye etmezdi.

Bu hususu Enes b. Malik şöyle anlatıyor:

“Resulullah’a yiyecek gönderildiği vakit onu yer, artanını bana gönderirdi. Bir gün yemediği halde yemeğini bana göndermedi. Çünkü içerisinde sarımsak vardı. Kendilerine ‘bu haram mıdır’ diye sordum. ‘Hayır lakin ben kokusundan dolayı hoşlanmıyorum’ buyurdu. Ben de, öyleyse senin hoşlanmadığından ben de hoşlanmıyorum dedim.

Yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşmak istemezmisiniz?