Hangi saatte ne yemeliyiz?

Vücudumuzun ritmine göre beslenme saatlerini ayarladığınızda vücut hem fonksiyonlarını rahatlıkla yerine getirir hem de kilosunu dengeye sokar. İhtiyacı olan tüm mineral ve vitaminleri aldığı gibi yağ dokusunu da hızla eritir. İşte, hangi saatte ne yemeliyiz?

07-08 arası ;

Sabahın erken saatlerinde metabolizma hızını arttırmak ve sindirimin iyi çalışmasını kilo vermek için kullanmak gerekir. Sağlıklı bir kahvaltı bu nedenle en uygun olandır. Yumurta, süt ve peynir erken saatlerde metabolizmayı hızlandıran en etkili yiyeceklerdir.

09-11 arası ;

Bu saatler arasında mümkün olduğunca yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu nedenle 1-2 adet kıraker, yağ oranı düşük 1 fincan Türk kahvesi rahatlıkla tüketilebilir. Üstelik kahve, zindelik ve beyin fonksiyonlarını iyileştirme özelliğine sahiptir.

12-13 arası ;

Bu saatlerde bir şeyler yenilmez ise açlık çok fazla hissedilir ve diğer öğünlerde çok fazla gıda alınır. Bu nedenle proteinli yiyecekler bakliyatlar, et ve tavuk tüketilmelidir. Bulgur ve kepekli ekmek tercihi yerindedir.

15.00 ;

Endorfin hormonu en yüksek düzeyde bu saatlerde salgılanmaktadır. Endorfin hormonu sizi enerjik ve mutlu eder. Bu nedenle, kuru meyveler, süt, yoğurt, tarçın ve kefir, kuruyemişler hormonun etkilerini arttırdığından kesinlikle yenilmelidir.

16-17 arası ;

Akşam yemeğine yüklenmemek için bu saatlerde mümkün olduğunca tok tutan gıdaları yemekte fayda vardır. Tam tahıllı ekmek, ayran, yulaf ezmesi, meyve bu saatlerde tercih edilebilir. Özellikle tarçınlı süt, yağ yakımını hızlandırır.

17-18 arası ;

Bir iki parça bitter çikolata yenilerek, yağ yakımına destek verebilirsiniz.

18-20 arası ;

Vücudumuza aldığımız yiyeceklerin parçalanması ve sindirilmesi için pankreas salgı yapar. Bu saatlerde pankreasın en iyi çalıştığı saatlerdir. Çorba, sebze yemeği, beyaz et, salata akşam için en iyi seçeneklerdir. Erken saatlerde akşam yemeği yemek ise, kilo vermenize en etkili yöntemdir.

21-22 arası ;

Bu saatlerde sindirim sistemi kendini kapattığından yediğiniz her şey yağ olarak depolanır. Eğer açlık çekerseniz, tarçınlı süt içilebilir veya melisa, anason, rezene çayları içilebilir.

23-05 arası ;

Sağlıklı kilo vermek isteyenlerin bu saatlerde kesinlikle uyumaları gerekir. Bu saatlerde vücudumuz kendini bakıma ve yenilemeye verir. Dokular, organlar elden geçer ve yağ yakılır. Fakat, uyumadan bu işlem yapılamaz.

Yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşmak istemezmisiniz?