Yemeğin Bereketi için bir arada yemek önemlidir

yemeğin bereketi

01BİR ARADA YEMEK

Yemeğin bereketi için bir arada yemek önemlidir ve bir kaptan yenilmesi gerekir. Ancak günümüz şartları, ancak akşamları bir arada bulunmayı gerektirmektedir. Zira, gündüz erkek çalışmaya gitmekte, akşam eve dönmektedir… Fakat, evde bulunan hanım, öğle yemeklerinde çocukları bir araya toplamalı ve birlikte yemeğe oturmalıdır. Akşamları ise ailenin bütün fertleri bir araya toplanmalı, yemeğe öyle başlanmalıdır.

Bu konudaki Peygamberimizin emri şöyledir: “Bir arada yiyiniz, sizin için bereketli ve mübarek olur.”

Yine Peygamber (S.A.V.) Efendimiz:

Yemek için toplanınız, Besmele çekiniz, yemeğiniz bereketli olur” buyurmuşlardır.

Yemeğin bereketi “Besmele” ve toplulukla yemektedir. Toplu yemek ve yemekte konuşmak sıhhat bakımından, yemeğin iştihası bakımından, dostların sevgisinin artması bakımından büyük bir fazilet taşır. Bütün faziletli kimseler yemeklerini dostlar ile yemekte bir zevk duymuşlardır.

Resûlullah (S.A.V.) da, yemeklerini Ashabıyla yedikleri ve sofrada bazı vak’aları da anlattıkları Hadislerle sabittir. Dostların sevgi ve muhabbeti yüreklerde neş’e arttırdığı gibi, yemeğe karşı da arzuyu arttırır. Bereket hasıl olur ve yemek yiyenlerin daha az yemekle de doydukları görülür. Bir Sahabe Resûlullah’a (S.A.V.):

“Çok yiyiyoruz, ama karnımız doymuyor” dedi. Efendimiz de: İhtimal ayrı ayrı yiyiyorsunuz” buyurdu. Ashab-ı Kiram da: Evet” dediler. Bunu üzerine Resûlullah (S.A.V.) yukarıdaki Hadis-i beyan buyurdular.

Yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşmak istemezmisiniz?